Ještěrka perlová a tangerská

Timon lepidus a Timon tangitanus



Zeměpisné rozšíření: Pyrenejský poloostrov  až severní Afrika - Maroko

Biotop: suchá až polosuchá místa s řídkou vegetací

Potrava: cvrčci, saranče, švábi, larvy ale i malé ještěrky.

Rozměry: délka až 60 cm (tangerská 40 cm), samice bývají menší, dospívají kolem 2 roku, avšak už mnohem dříve jsou schopní rozmnožování (nedoporučuji).

Snáší 5 – 15 vajec, mláďata se líhnou po 80 dnech, v  jedné sezoně může mít až tři snůšky.

Popis:

Ještěrka perlová:
Jde o jednoho z největších zástupců čeledi ještěrkovitých. Hlava je velká, šupinatá, silné čelisti.  Samice jsou menší než samci. Ocas ještěrek je snadno odlomitelný, ještěrce opět doroste, ale jedinci s dorostlým ocasem již nedosáhnou původní velikosti. Samci jsou hráškově zelení nebo šedí (podle poddruhu), na těle mají oválné skvrny modré barvy ve tvaru perel. Svrny bývají černě olemovány, a to hlavně na hřbetě. Samice jsou zelené, zelenohnědé nebo šedé, modré skvrny jsou méně výrazné. Břicho je zbarveno světle. Mláďata jsou hnědá nebo šedá, s bílými černě orámovanými skvrnami po celém těle. V přírodě preferují tyto ještěrky otevřená místa s křovinami a stromy, kamenité a skalnaté oblasti. Někdy si hloubí nory nebo obývají nory po jiných zvířatech. Během zimy upadají do zimního spánku.
Pro chov je potřeba prostorné terárium, minimálně 120*60*60 cm pro pár nebo 1+2. Společný chov více samců není zpravidla možný vzhledem k vysoké agresivitě. V teplých měsících je možný i chov ve venkovních klecích a výbězích. Na dno terária je vhodný jemný písek, já používám písčitou lesní hlínu, dále jako vybavení použijeme kameny hlavně ploché pod výhřevkou kde se ještěrky nahřívají a na noc se pod něj schovají. Dále je vhodné mít v teráriu kůru, kořeny, dobrý je i dutý špalek apod.  Substrát udržuji suchý, ale pod jedním plochým kamenem udržuji stálou vlhkost kde ještěrky rády hloubí tunely a někdy v nich pak i spí. UV lampa a dostatečné denní osvětlení je nutností, dále zdroj tepla a mělká miska s vodou. Stejně jako u mnoha jiných terarijních živočichů je vhodné vytvořit teplou a chladnější část terária, aby si zvířata mohla vybrat podle nálady. Zimování těchto ještěrek není nezbytně nutné, nicméně doporučuje se. Zimujeme cca 2 měsíce při teplotě 5-7 °C. Dobrý je chladný sklep, někdo je zimuje podobně jako například želvy v chladničce.

Ještěrka tangerská:

Pochází ze seveu afriky, není tolik náočná na chov jako perlová. Je o poznání menší.

Terárium stačí po tři jedince 100×50, s plochými kameny na 1/3 navlhčený písek ve kterém si hloubí tunely. I poličky a prolézačky využijí.

Jsou to celodenně velice aktivní ještěrky až do pozdních odpoledních hodin.

Jinak má stejné podmínky chovu jako perlová.

Dají se navyknout na ruku a krmení z ruky.