Agama vousatá

 

POZOR: 

Čtěte informaci na úvodní stránce!!!

 

Agama vousatá - Pogona vitticeps

 

A proč si pořídit právě agamu vousatou?
Agama patří mezi velice kontaktní plazy, a na člověka si velice rychle a snadno zvykne. Je naprosto bezpečná a chovat ji mohou i  "děti". Navíc je i poměrně nenáročná na chov a při splnění základních pravidel ji zvládne i začínající chovatel.

 


VÝSKYT.

Střed a východ Austrálie – sušší oblasti, savany a polopouště. Jde o středně velkého robustního ještěra, délka včetně ocasu v dospělosti kolem 40 – 60cm, ocas tvoří více než polovinu této délky.

TERÁRIUM.

Terárium pouštního typu, dostatečně velké. Jedná se o zemního ještěra, tudíž důležitá je prostorná plocha dna. Minimum pro jednu dospělou agamu je rozměr 100x40x40cm, vhodnější je aspoň 120x50x50cm (DxŠxV). Pro skupinku agam je samozřejmě potřeba terárium úměrně větší. Pro mláďata (cca. do 30 – 35cm) je vhodnější jednodušeji zařízené terárium aby se jim snadno chytala živá potrava. V  teráriu je nutné kvalitní větrání (výměna vzduchu), jinak jsou agamky z nedostatku kyslíku, unavené, nemají chuť k jídlu a náchylné k nemocem. 


ZAŘÍZENÍ TERÁRIA.

Jako podklad je nejvhodnější vrstva písku. Jsou nevhodné různé dřevěné štěpky, kukuřičná podestýlka apod. Plně vyhovuje obyčejný písek do dětských hřišť. Já používám ve všech teráriích bílý písek na zásyp zámkové dlažby, léta s úspěchem. V teráriu musí být vždy místečko s navlhčeným pískem i když se jedná o poštního plaza!! Nebo každý večer spící agamu dostatečně postříkat rozprašovačem.

Agamy  rády šplhají a někdy i spí na vyšších místech, proto je vhodné členité pozadí s dostatečně velkými plošinkami, ve velkém teráriu i silnější větve a podobně. I když pijí jen výjimečně (pokud pravidelně přijímají rostlinnou potravu, nemusí pít vůbec), měla by být v teráriu vždy miska s čistou vodou, rády si do ní i lehají takže je vhodná širší mělká.
 Živé rostliny v teráriu, agamy  brzo zlikvidují. Případné umělé rostliny by měly být dostatečně pevné a odolné. Pokud už se rozhodnete mít v teráriu živou rostlinu, ujistěte se, že není jedovatá.

Teplota v teráriu by se měla přes den pohybovat kolem 28°C a to s určitým teplotním rozmezím (třeba 25 – 33), aby si zvířata sama mohla vybrat, co jim vyhovuje. V teráriu musí být i výhřevné místo pod výhřevnou lampou, kde teplota přes den dosahuje kolem 40 °C.  Přes noc stačí běžná pokojová teplota, ale neuškodí ani pokles k 18 °C – s vypnutými všemi zdroji tepla a světla. Nezapomínejte na vlhké místo v teráriu které agamky rády využijí na spaní tak jako je tomu v přírodě.

Nepořizujte agamám topné kameny!!! tyto výrobky jsou vhodné jen pro vybrané druhy plazů a to pouze za předpokladu že mají řídící termostat. Jinak zvířeti brzy uvaříte ledviny.

Dospělé agamy přes léto chováme ve venkovních výbězích a každý večer si najdou nejvlhčí místo a tam se zavrtají.

Velmi důležité je dostatečné osvětlení. Jde o heliofilní druh, který potřebuje hodně světla. Je potřeba osvětlit celý prostor terária, třeba lineárními zářivkami s denním spektrem světla, větší terária výbojkami. Svítíme zhruba 12 hodin denně.

Pro zdraví a správný růst zvířat je nutné mít v teráriu vhodný zdroj UVB záření. Zdrojem UVB v teráriích můžou být speciální lineární zářivky , kompaktní zářivky – „úsporky“ (u těchto dvou variant je potřeba počítat s malou účinnou vzdáleností cca kolem 10 cm), nebo výbojky (kvalitnější zdroj).

 

Koupání:

Koupání agamám pomáhá hlavně v období svleku, ale doporučuji pravidelné koupání alespoň dvakrát týdně i kvůli zavodnění.

Koupání ale nesmí způsobovat stres ale příjemný zážitek, tak že nekoupeme násilím agamky které to i po několikátém pokusu razantně odmítají.

Stres na začátku navykání koupání, je ale většinou způsoben cizím prostředím a ne vodou samotnou.

Doba koupíní je individuelní, jedna má dost po 5 minutách, jiná tam vydrží hodinu, ale pozor na chladnoucí vodu, ta se při delším koupání musí udržovat na stálé teplotě nebo v místnosti s alespoň 25°C na stole, případně v lavoru na vyhřátém teráriu.

Ve chvíli kdy se zašne dobývat ven, je nejlepší čas jí vrátit do terária aby koupání nebyla pro zvíře nepříjemná záležitost.

V teráriu mějte misku vždy větší než malou. Agamy víceméně nepijí, ale rády vodu využijí právě na koupání.



Barevné formy.

Pokud jde o barevnou formu, musí to být znát i na mláděti. S růstem se vybarvení mění (někdy i dost výrazně), ale i u mláděte je znát, že jde/nejde o „klasickou“ či „barevnou“ formu. Vybarvení u agam vousatých je závislé i na podmínkách, teplotě a náladě, rozsah změny není zrovna zanedbatelný.

Soužití s člověkem

 Agama je jedna z mála mezi plazi kontaktní a relativně chytré zvíře a velice rychle si zvykne na člověka, ale nesmíme jí nutit do ničeho co se jí nelíbí, pak by jsme jí stresovali. Nově koupené agamě dopřejte maximální klid, silně stresující pro ni byla už samotná přeprava a změna prostředí. 

Agamy můžeme chovat jako jedince nebo skupiny, v  té může být vždy jen jeden samec (samci jsou obvykle silně dominantní a soka nesnesou) a větší počet samic. Chov páru není vždy příliš vhodný, samec může jedinou samici „utahat“ (záleží na aktivitě samce). Vhodnější je skupinka  2 samic a samce.


 K dospělé agamě nedoporučuji dávat menší agamu než 30cm.  Mláďata lze  kombinovat zhruba v rozmezí tří měsíců stáří ale  musí tomu také odpovídat vzrůst agamy, nelze měřit pouze na stáří ale především dle velikosti. Z vlastní zkušenosti vím, že dobře živená agama která nestrádá, nenapadne mladší a menší agamku polovičního vzrůstu. U dospělců je to  ale jiné, ti dokáží sežrat i polovičního jedince.Dále nedoporučuji dávat k mladé/nedospělé samici subadultního  samce, pozor – ti se můžou pokoušet o páření již od 5 měsíce.


Potrava

Vhodně velký hmyz a rostlinná  potrava. Mláďata v období růstu dávají obvykle přednost živé potravě před zelenou stravou, v dospělosti je vhodné tento poměr upravit a nedržet agamy pouze na živé stravě ale více zelené. Liší se to dle konkrétního zvířete, některá odmítají cokoliv zeleného i v dospělosti. Je to běžné ale zelená strava jim dodá nejpřirozenější cestou důležité vitamíny, minerály a vodu. Nejvhodnější jsou pampelišky, jetel, jitrocel ale spoustu dalších zelených nejedovatých rostlin a bylinek. Z ovoce pak, hrozno, broskev, meruňky,okurka, jahody a jiné v přiměřené míře cca 10% stravy, mnoho sladkého způsobuje začervení.V zimě pak rukola, polníček, čekanka a čínské zelí (co nejzelenější). Vhodný krmný hmyz: cvrčci, švábi, sarančata, smýkaný hmyz nachytaný venku (luční koníci a pod.)

Hmyz pouze doplňkově je, moučný červ a zophobasy.

Agamy jsou většinou nenažraní otesánci a v dospělosti jim nelze dopřávat tolik, kolik by samy chtěly – obezita je nezdravá. Omezovat nemusíte mláďata v době jejich intenzivního růstu, prvních 5-6 měsíců jim můžete dopřát denně tolik, kolik sežerou. Od zhruba 40 cm délky se růst už zpomalí a agama by tloustla, proto krmné dávky upravíme nebo krmíme ob den. Neomezujeme zelenou stravu a nabízíme ji denně.. V dospělosti stačí krmení jen několika většími kusy hmyzu ob den. 

Pozor:  pokud v teráriu zůstává jakýkoliv živý krmný hmyz, obzvlášť cvrčci, nezapomeňte jim tam dát krmení,  třeba piškot, pár psích granulí, kousek zeleného. Hladoví cvrčci můžou přes noc ožírat agamy a mláďě i zabít.
Potravu obalujeme ve směsi vitamínů. Osvědčená a levná směs je obyčejný Roboran H smíchaný v poměru 1:5 s čistým vápníkem. V této směsi obalujte  hmyz před krmením. Příklad...do kyblíku dáme hmyz, trochu směsi, a protřepeme.

 

Zimování
Zimování je důležité pro aktivní odpočinek plazů tak jako v přírodě. Pravidelné zimování utužuje zdraví a prodlužuje život. Netrpí pak únavou a následnými zdravotními problémy během roku.U agam vousatých nejde o skutečnou hibernaci, ale pouze o sníženou aktivitu. Většinou pospávají, ale můžou sledovat okolí, občas si přelezou na jiné místo, napijí se a pod.

Zimování souvisí s reprodukčním systemen. Zhruba měsíc po odzimování přichází pářící období.


Odchovy
V první řadě sami dobře zvažte, jestli skutečně chcete odchovávat mláďata, máte na to podmínky a víte co pak s nimi. Odchov je docela snadný, takže je trh mláďaty dost přesycen. 

Asi měsíc po páření klade samička vejce, k tomu potřebuje vhodné místo, větší hromadu  vlhkého písku mebo hlubší nádobu s pískem, kam naklade a zahrabe vejce. Vejce se po odebrání inkubují při teplotách 27÷30°C po dobu 60 až 90 dnů.
Po vylíhnutí mají mláďata zhruba 8-10cm – přendejte je z inkubátoru do odchovny. Vyhoví menší jednoduše zařízené terárium se zdrojem světla, UV zdrojem a výhřevným místem. Nezapomeňte na mělkou mističku s vodou.

Mláďata začínají žrát 2 až 3 dny po vylíhnutí, krmíme hmyzem vhodné velikosti, nejlépe malinkými cvrčky.  Už od začátku nabízejte i zelenou potravu nejlépe přijímají jetel, nakrájené listy pampelišky, jitrocelu a pod.

První měsíc krmíme několikrát denně, tolik, kolik mláďata chtějí.  Hladové agamky mají tendenci chňapat po čemkoliv co se hne, včetně ocásků a nožiček sourozenců.

Mláďata v prvních dvou měsících rostou spíše do délky, končetiny jim z pravidla začínají viditelně sílit a obalovat se až od druhého  měsíce, do té doby jsou "samá ruka samá noha."

Je vhodné mláďata rosit  rozprašovačem s vodou pokojové teploty. Obvykle pijí tak, že po porosení olizují sebe, sourozence, vybavení odchovny… Z misky pijí jen některé, a nepřijímají zatím dost zelené stravy, aby tím pokryly potřebný příjem vody. První 4 týdny rosit 2x denně, pak už stačí jednou. 

 

Svlékání
Častěji se svlékají rychle rostoucí mláďata  a jen jednou za čas dospělé agamy. Nesvlékají se vcelku, ale vždy se svlékne jen určitá část – jindy hlava, jindy nohy, trup, ocásek… Kůže. která se bude svlékat, zmatní a zešedne – takže se nebát, když má najednou agama například šedivou hlavu. Pro bezproblémový svlek je vhodné kůži občas navlhčit – i proto je u mláďat důležité zmíněné rosení. Kontrolujte, jestli se správně svlékla kůže na prstech a na konci ocásku, takové místo přiškrcené starou kůží může odumřít.


Když gama nežere
Obvykle může být problém s nežravostí první dny v novém teráriu – agama je ve stresu, nezná nové prostředí. Stačí dopřát klid, zbytečně nerušit, nestresovat ještě víc braním do ruky. Krmení odmítají i samice několik dní před snůškou. Nežravost může být i projevem nemoci, parazitů nebo reakcí na nevhodné podmínky (špatné větrání) ale také únavou a předzvěstí potřeby zimovat.


Když agama sedí s otevřenou tlamou tak se chladí,  je to na vyhřívacím místě, je to vcelku běžné chování, jestli to ale dělá i mimo výhřevné místo, proměřte teplotu v teráriu a okud je teplota správná, sledujte, jestli agama nemá nějaké dýchací potíže (namáhavé dýchání, chrčení) pak je nutná návštěva veterináře.


Když agama hubne i když žere tak jsou na vině většinou střevní parazité. V tomto případě odneste vzorek trusu na rozbor k veterináři který po pozitivním nálezu určí léčbu.

 

Určení pohlaví:

Dospělí samci jsou většinou průbojnější a kýváním hlavy dávají okolí najevo svou vládu, přitom jim zčerná lalok (spodek hlavy).

Samice na znamení poddanosti mávají předními nohami, totéž ale můžou dělat i slabší nebo mladší jedinci agam.

Při páření se samec lehce zakousne samici za krkem, chvíli s ní trhá a snaží se podsunout ocas pod samici.

                                 samice                                                                samec - hemypenisy

                                  samice                                                                samec - pory


 

Nabídka odchovů: