Bakteriální onemocnění

 

Bakteriální onemocnění představuje ve většině případů, větší ohrožení než onemocnění parazity.

Bakteriální onemocnění může být jak zevní v podobě různých kožních problémů, abscesy a hniloby, tak vnitřní bakteriální onemocnění.

Vnitřní bakteriální onemocnění se těžko odhaluje a symptomy bývají různé, nechutenství, průjmy, hubnutí, dávení, lapání po dechu a pod.

Vnitřní bakteriální onemocnění bývá většinou  trávicího traktu nebo respirační.

Bakterie trávicího traktu lze odhalit bakteriologickým vyšetřením trusu.

Bakterie respiračního systému, lze dobře odhalit bakteriologickým vyšetřením vzorku z ústní dutiny (výtěr).

Plazi stejně jako ostatní živočichové a lidé, mají ve svém trávicím traktu mnoho bakterií, které jim pomáhají trávit a vstřebávat živiny z potravy.

Vše musí ale zůstat v běžné normě. Následkem jakéhokoliv oslabení organismu ale může dojít k přemnožení některé bakterie která se poté stane pro zvíře patogenní  a musí se řešit. Někdy to jde pouze podáním probiotik a jindy musí nastoupit antibiotika.

Příkladně třeba, se salmonelami žijí běžně někteří ještěři a želvy, ovšem v případě přemnožení následkem jiného primárního zdravotního problému, činí salmonela další problém.

Já se ale zde nechci rozepisovat o všech možných bakteriích a nemocech s nimi spojených, nýbrž se chci věnovat jedné relativně nové bakterii objevené v roce 2008.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Bakterie devriesea agamarum se týká především agam vousatých (pogona vitticeps) a trnorepů (uromastyx sp) kde představuje hrozbu právě pro rod uromastyx.

Bylo dokázáno, že agamy vousaté jsou asymptomatickým nosičem této bakterie, což v praxi znamená, že bakterie se běžně vyskytuje v jejich ústní dutině aniž by působila zdravotní problémy. Je to pravděpodobně patogen, se kterým agamy běžně žijí bez jakýchkoli symptomů.

Ovšem i v případě oslabení nebo zevního poranění a přemnožení bakterie, se může stát i pro ně patogenní.

Větší hrozbou je ale tato bakterie pro rod uromasstyx, u kterých po infikaci a namnožení způsobuje kožní leze, abscesy ústní dutiny a okolí.

Bakterie se nemusí projevit roky, až v případě poranění kůže nebo oslabení organismu třeba po zimování.

Hodně často se bakterie začne projevovat lézemi okolo úst, strupy, nárůstky až hniloba až celková sepse organizmu..

Léčba bývá zdlouhavá a kromě podávání ATB se musí doprovázet podpůrnou lokální léčbou postižené oblasti.

Úmyslem tohoto článku je,  varování chovatelům, kteří praktikují chov agam vousatých,  společně s rodem trnorepů.

Bakterie se velice snadno přenese z místa na místo na pomůckách, rukou, oděvu apod. ale nejhorší na tom všem je, že se dlouhou dobu vůbec nemusí u nově nakaženého zvířete projevit.