Zimování

 

Zimování plazů


Zimování, pro určité druhy plazů subtropických a mírných klimatických pásem, znamená přirozený způsob, jak v přírodě přečkat studené roční období. Při chovu v zajetí je důležité tehdy, chceme-li plazy rozmnožovat. Přezimovat bychom měli nechat pouze jedince zdravé a dobře živené. Nemá-li chovatel pro zimování vhodné podmínky, nebo je-li jedinec příliš drobný či mladý (želvy v prvním roce), nemocný, začervený, či jinak oslabený, je rozhodně lépe od zimování upustit.


Plazi většinou dobře snáší zimování po dobu 4-5 měsíců (říjen až březen), stačí ale, nechat je zimovat 6-12 týdnů. Kratší doba zimování je bezpečnější a k uchování reprodukční aktivity dostatečná.
Plánované zimování:
Příprava na zimování.

Nejvhodnější doba je na podzim ale někdy na plazy kteří nezimovali přijde únava i na jaře.

Každý rok na podzim třeba začátkem října začněte pomalu postupně zkracovat dobu svícení výhřevnou žárovkou, příkl. od 9.00 do 13.00h. taktéž zkracujte denní osvětlení a UV záření.  Po několika dnech UVB vyřadíme z provozu úplně. Zhruba v polovině příprav se úplně vypne výhřevná žárovka a ponechá se pouze osvětlení. Zkracování dne a pokles teplot by mělo trvat  měsíc až dva, až se dopracujeme ke zhasnutí všeho osvětlení a topení v teráriu. 

Zvíře min. 14 dní před vlastním zimováním nekrmte a nechte ho alespoň týden aby se vyprázdnilo. Vyprázdnění můžeme podpořit pravidelným koupáním které zajistí i dobrý příjem tekutin.  
Těsně před vlastním  zimováním (po vyprázdnění) svého chovance zvažte a váhu si zapište. Tu pak po dvou týdnech budete kontrolovat. Váha nesmí klesnout pod 8% původní váhy. V takovém případě by se muselo začít rychle odzimovávat opačným postupem. Běžná doba zimování je 6 - 12 týdnů.

Zimovací teplota bývá cca 15÷18°C u některých plazů a suchozemských želv  3÷8°C.

Zimujeme na částečně navlhčeném písku, nikdy ne úplně v suchu.

Zimovat můžete přímo v teráriu pokud dosáhnete denní teploty max 20°C a nižší v noci, nebo po přípravě na zimování přeneseme do předem připraveného zimoviště třeba v ložnici, chodbě, garáži a pod. Zimovištěm může být prostorný box nebo jakákoli bedna, jiné terárium a podobně. Pozor na případné plísně ve sklepech.

V době zimování NEKRMÍME !!!!  Pouze miska s čistou vodou je vhodná.

Odzimováváme opačným postupem (navyšování doby osvětlení a teploty).

 

Neplánované zimování:

Naše zvíře najednou nechce žrát, polehává a viditelně je unavené.

Nato musíme včas zareagovat a poskytnout mu odpočinek.

Pravidla jsou stejná jako v plánovaném zimování, jen musí vše proběhnout v mnohem kratší době protože organismus je již unavený a dlouhou přípravou a vyššími teplotami by slábnul. Většinou je zvíře pro nežravost i částečně vyprázdněné.

NEKRMÍME!!!! zkrátíme dobu osvitu výhřevné žárovky na pár hodin denně kolem poledne, po zhruba třech  dnech jí vypneme úplně, zároveň zkracujeme asi týden dobu osvitu deního osvětlení až VŠE vypneme a v pokojové teplotě necháme odpočívat, případně až po 14 dnech odpočinku zakryjeme přehozem pro klid a šero v teráriu. Pro aktivní odpočinek je potřeba nižších teplot, takže pokud v teráriu nedocílíme 18 - 20°C přemístíme někam kde je chladněji. V paneláku kde tato možnost není se musíme spokojit alespoň s touto teplotou, případně přemístit někam do chladnější místnosti na podlahu kde je teplota o něco nižší.

Proto je pro naše chovance zimování plánované, protože na podzim kdy ještě nezačale topná sezona se dá i v paneláku docílit nižších teplot.


Při příliš nízké teplotě organizmus zastydne, při příliš vysoké hubne, chřadne a vyčerpává se. 

Plazi kteří zimují při vyšších teplotách musí mít celou dobu přístupnou misku s vodou.


Takto měkce zimující plazi se běžně  v průběhu zimování pohybují po teráriu, zimujeme se zhasnutými všemi světly a v klidném místě případně překryjeme terárium hadrem.

Proces přípravy na zimování a odzimování je velmi důležité dodržet pro zdravé a bezproblémové samotné zimování.

Nejvíce problémů ze zimování je právě zapříčiněno nesprávnou přípravou.