Vitamíny a plazi

 

S vitamíny u plazů je to složité,

ovšem při správném dodržování chovných podmínek a především správného krmení a doplňování běžných doporučených vitamínů, se nemusíte problematikou vitamínů více zabývat.

U plazů se soustředíme zejména na tři nejdůležitější a nejdiskutovanější složky což jsou, vitamín A, vitamin D3 a vápník.

 

Vitamín A má kromě jiného, zásadní význam ve vývoji očí, dlouhodobé opuchlé oči, opakované záněty a podobné problémy s očima ukazuje právě většinou na nedostatek tohoto vitamínu. Zdroj vitamínu A je především v zelené potravě.

 

Vitamín D3 má kompletně zásadní význam pro správný růst a vývoj plazů.

Tento vitamín si plazi vyrábějí sami přísunem slunečního záření jinak UVB zářením.

UVB složka  na kůži plazů vytváří syntézu provitamínu D na vitamín D3. Ten hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku, jeho uchování a využití v kostech, kůži a jiných orgánech. Při nedostatku vitamínu D3 dochází k deformaci kostry, rachitidě (křivici).

Existuje možnost podávání umělého vitamínu D3 pomocí různých tekutých preparátů, například Combinalu AD3. Dávkování samotné je však velmi ožehavé téma. I kapička zvíře snadno  předávkuje, takové zvíře může i zemřít. Používání těchto preparátů je určeno pouze pro zkušené chovatele.

Vystavování se slunečnímu záření (nebo jinému zdroji UVB záření) nemůže dojít k předávkování vitamínu D3. Plazi se s přebytkem dokáží vyrovnat pomocí přeměny na biologicky neaktivní látky. 

- přístup k UVB záření zajistíme prostřednictvím UVB výbojek či UVB kompaktních zářivek

 

Vápník je pro plazy stavebním kamenem zejmena kostry, krunýře a kůže.

Ovšem jeho využití je plně závislé na spolupráci vitamínu D3 a naopak, bez přísunu vápníku vitamín D3 nemá co zpracovat a ukládat.

Vápník mají býložraví plazi v zelené stravě a částečně v živé.

V domácích chovech je z důvodu pravidelného příjmu dostatku potravy i nutný zvýšený příjem vápníku. Bez dodatečného přísunu vápníku zvíře rychle roste a tvorba kostí z nedostatku vápníku pokulhává a ty se potom deformují.

 

Vápník a směs vitamínů je nutné dodávat v terarijním chovu pravidelně. 

Nejvíce se mi osvědčilo, obalování krmného hmyzu ve směsi vitamínů např. Roboran H a čistého uhličitanu vápenatého (CaCO3) v poměru 1:2 až 1:6 ve prospěch vápníku, podle toho zda krmíme denně, jednou za dva dny  nebo v jiných krmných plánech.

Býložravým plazům se a to hlavně v zimním období, posypává (cukruje) potrava vápníkem.

Správnou výživou co se týká minerálů, je potřeba udržet příjem obsahu vápník / fosfor v potravě v poměru 2:1 až 5:1 ve prospěch vápníku.

..................................................................................................................................................................................................................................