Nemoci plazů

 

Nemoci plazů se nás chovatelů dříve nebo později také dotkou.

Tak tedy alespoň pár základních informací o nejběžnějších nemocech.

 

Jestliže zvíře vykazuje výrazné změny v chování, vzhledu či úbytku hmotnosti, bude za tím s největší pravděpodobnostní nějaký zdravotní problém. V takovémto případě je zapotřebí zvážit, zda nepochybil chovatel v důsledku nevhodných podmínek pro chov (nevhodné teploty v teráriu, špatné osvětlení, absence UVB záření...).

Tyto nedostatky či chyby je potřeba ihned napravit. Problém poté může odeznít. Jestliže podmínky chovu odpovídají požadavkům a zdravotní problémy zvířete stále přetrvávají, je na místě navštívit veterináře a to odborníka na plazy.

 

 

KŘIVICE neboli RACHITIDA

Projevuje se.

Velmi slabé, případně třesoucích se končetiny, kosti se křiví, později se mohou dokonce i lámat a otékat.
Pokřivený ocas, páteř, končetiny, hrb na zádech, křečovité záchvaty

Příčinou je nejčastěji nedostatek vápníku a vitamínu D3.
Deformace jsou již nevratné ale dají se zastavit,  je důležité dbát na správné chovné podmínky a stravu.

Prevence:

Pravidelně obalovat krmný hmyz ve vitamínech a vápníku.
Zajistit zvířeti přístup k UVB záření.

Není to ale vždy tak jednoduché protože růst plazů ovlivňuje mnoho faktorů a jedním z nich je i příjem nadměrného množství živočišné potravy (přežírání).

Zapomíná se jak důležitá je zelená strava u těchto částečně bíložravých druhů.

Pro tyto jedince je  velice důležitá pro obsah  vitamínů, minerálů, vlákniny a vláhy.

Zvířata která mají konzumovat i zelenou stravu a tuto v domácím chovu nemají potom můžou trpět kromě dehydratace také růstovými problémy jako je rachytis.

Je to z toho důvodu že se překrmují v nadměrné míře oproti přírodnímu životu živočišnou bílkovinou a organizmus nestíhá v důsledku rychlého růstu stavět stejnou rychlostí kostru čímž dochází právě k deformacím. Proto je možné vidět v teráriu dva stejně staré jedince ve stejných podmínkách a z toho jeden je viditelně zdraví a druhý má křivý ocas.

Je to tím že jednak, co vyhovuje jednomu jedinci nemusí vyhovovat druhému s odlišnou genetikou nebo metabolizmem a za další tím že,  jeden má víc rád zelené než druhý a naopak.

 

PARAZITE

Mezi nejčastější vnitřní parazity patří roupi, škrkavky a kokcidie. Jednou do roka a především ke konci léta před zimováním bychom měli nechat udělat  vyšetření trusu, případně při větší váhové ztrátě  taktéž. Roupi v malém množství  nevadí,  běžně s nimi plazi žijí, to se ale týké výsledku rozboru (ojedinělý nález). V případě silného zamoření k odčervení používám přípravek Panacur 2,5%. Nebo Banminth pasta pro kočky. Léčba se zahájí první dávkou a po 7, 14 a 21 dni. Po té je třeba kontrolní rozbor. Po odléčení je nutná dezinfekce terária nebo výběhu aby se zabránilo další nákaze popř. nákaze dalších jedinců. V celé době léčení by zvíře mělo být izolována od ostatních.

Více v sekci Parazité plazů
 

 

ANOREXIE

Příčin může být hned několik. Mezi ty hlavní patří, špatný chov, nevyhovující podmínky, nesprávná potrava, avitaminóza , vnitřní parazité. "První pomocí" je hledat případné chyby v chovu. Tyto chyby je třeba bezodkladně napravit a zařídit rozbor  trusu. V nutném případě můžeme přistoupit k nucenému krmení. 
Krmení ručně je nejlepší provádět ve dvou, kdy jeden drží agamku a druhý otevře tlamu . První pak druhou rukou vpraví pomocí pinzety cvrčka do tlamy. Většinou ho s chutí snědí, jsou ale i případy kdy opakovaně potravu vyplivuje, pak je dobré na chvíli přidržet zavřenou tlamu s potravou a většinou si to rozmyslí a spolknou. Pokud ani to nefunguje a stále odmítá tak jediná možnost je krmit žaludeční sondou rozemletou potravu.

Na rychlé doplnění výživy můžeme použít krátkodobě i kočičí konzervu, dále pak vitamínový přípravek na posílení s obsahem amynokyselin Duphalyte.

Videonávod ručního krmení bude brzy v sekci videa.

 
ZVRACENÍ

Velice příbuzná záležitost s odmítáním potravy. Dostavuje se z podobných, ne-li stejných příčin jako výše uvedené téma. Tento stav může také vyvolat cizí těleso v hltanu, stres (nikdy neobtěžujte své miláčky po obědě!), nádor, absces, otrava. Léčbu předchází vyšetření.

PRŮJEM

Průjem může mít více příčin a to jednak změnou potravy a v horším případě což není vyjímkou je postižení bakterií salmonella. Nebezpečí spočívá v tom, že se ztrácí z těla velké množství tekutin. Důležité je proto zajistit dostatečné množství tekutin a rychle navštívit odborného veterináře.

ZÁCPA

Mezi hlavní příčiny patří: exsikóza (dehydratace), ucpání střev . První možná pomoc je pravidelná koupel v teplé vodě. Při ní ještě můžeme jemně masírovat oblast břicha. Příčiny bývají - nedostatek zelené potravy, dlouhodobý pobyt v suchém prostředí bez vlhkého místa nebo pravidelného rosení na noc.

PORANĚNÍ

Jakékoli poranění (i sebemenší) je živnou půdou pro infekci. Proto je velice důležité jej včas ošetřit. Ránu vyčistíme 0,9 % roztokem NaCl a poté vydezinfikujeme 70 % alkoholem. Poté je důležité ranku sledovat a případné zanícení podchytit ještě v ranném stádiu (nasazení antibiotik). Spáleniny nižšího stupně můžeme pomazat mastí z rybího tuku nebo podat např. roztok Betadine. Příhodné je i podávat vitamín C a B-komplex (rozpustit ve vodě).

ŠPATNÉ SVLÉKÁNÍ STARÉ KŮŽE

Častý problém! Časté chyby v péči a chovu: malá vlhkost vzduchu v teráriu (v době svlékání se musí vydatně rosit!!), málo vitamínů (zásadně A a B), nízká teplota okolí, onemocnění (parazité), absence hrubých předmětů, o které si plaz starou kůži sloupne. Když už se však zvíře svlékne špatně, musí se mu pomoci. Zbytky, cáry se musí doloupat. Připravíme vlažnou koupel např. z heřmánku (pozor, také vysušuje) či řepíku lékařského a plaza máčíme klidně i několik hodin. Poté zaschlou kůži jemně odloupneme. Zvýšenou pozornost si zaslouží oči. Tam je špatný svlek nejproblémovější.

ABSCES

Jsou nateklé útvary, které jsou vyplněné hnisem vzniklým rozkládání tkání, po neléčení tyto útvary mívají tuhou konzistenci a léčba  je komplikovanější. Léčbu není radno praktikovat v domácích podmínkách, protože absces se musí nejprve chirurgicky rozříznout, hnis odstranit a ránu zašít uzlíkovým stehem. Proto doporučuji zvolit odborného veterináře.

HNILOBA TLAMY - STOMATITIS ULCEROSA

Je také časté onemocnění a někdy bývá velice zákeřné. Jistými příčinami jsou opět chyby v chovu: stres, mechanické poškození sliznice, nedostatek hlavně vitamínu C a A. Za těchto podmínek se v dutině ústní přemnoží bakterie rodů např. Aeromonas, Proteus, Pseudomonas. Příznaky jsou takovéto: tuhý hnis v tlamě plaza nebo na jeho rtech. Odmítání potravy, která s tím logicky úzce souvisí.

Samotná léčba musí nastat co nejdříve. Čím dříve se hniloba podchytí, tím lépe. "První pomocí" je dezinfekce dutiny ústní nějakým dezinfekčním prostředkem (hypermangan, tinktura, trypaflavin, peroxid vodíku) i několikrát denně. Jako podpůrná léčba se doporučuje klid plaza a zvýšený přísun vitamínu C a A. Poté můžou nastoupit antibiotika. To už je ovšem záležitost dosti odborná a je rozumnější ji nechat na veterináři.

 

BAKTERIE

Bakteriální onemocnění se léčí pomocí antiseptik (peroxidy) a antibiotik. Samotná léčba je velice obtížná a to i z důvodu špatné snášenlivosti antibiotik hlavně u plazů. Také je velice důležité přesné dávkování, tzn. zjistit přesnou váhu jedince. Není-li dávka přesná (malá nebo podávaná po kratší dobu), bakterie si proti antibiotikám vytvoří imunitu. Zase na druhou stranu, když je dávka příliš velká, může způsobit zdravotní potíže. Velice důležitá je při takovém onemocnění podpůrná léčba. Tzn. zajistit vhodnou teplotu, potravu (nepřekrmovat), dostatek vitamínů (hlavně C - 10 mg/kg, B - 10 mg/kg).

PLÍSNĚ

Oproti bakteriálnímu onemocnění není toto tak závažné, ale zase na je dlouhodobé. Kožní plísně se projevují zpravidla drsným ztluštěním, zrohovatěním kůže, olupováním mimo dobu svlékání do bílých nebo nažloutlých skvrn. Ta se musí "oloupat" na kůži zdravou a pak aplikovat příslušné léky. Jinak to nemá smysl. Běžnými prostředky proti plísním jsou např. malachitová zeleň, hypermangan, antimykotikum ketokonazol, Nizoral, Imaverol, Tinactin, aj. Zvíře se musí omýt slabým roztokem hypermaganu a aplikovat antimykotikum. Tato léčba je zdlouhavá a chce trpělivost aby se plýseň zcela zlikvidovala.Po léčbě je dobré zvíře chovat ještě dále v karanténní nádrž, aby se plíseň nevrátila nebo uzdravené místo "nazašpinilo". Existují i plísně vnitřní. Léčí se obtížněji, to je logické.

 

Kůže napadená bakteriemi:
Příznaky: Zvíře vypadá jako by bylo pokryté slizem. Na jednotlivých místech těla poškozená kůže.
Diagnóza: Odebraný sliz je nutné poslat na vyšetření do veterinární laboratoře.
Příčina: Většinou chyba prostředí, např. nevhodné podmínky chovu, nečisté prostředí, ale také kožní onemocnění.
Ošetření: Podle předpisu lékaře.
Vyhlídky na uzdravení: Dobré.

Napadení roztoči:
Příznaky: Na kůži se objevují malé pohyblivé body načervenalé barvy. Zvířata se pokoušejí drbat. Lupou velmi snadno rozeznáme roztoče, jichž existuje více druhů.
Příčina: Při volném chovu invaze z okolní přírody, případně získáme-li nové zvíře chované v nehygienických podmínkách.
Ošetření: Omýt důkladně antiparazitickým roztokem např. 0,2%  Neguvonu. Je nutné dezinfikovat neobsazené terárium 1,5% roztokem téhož přípravku a potom dobře vymýt a vyčistit i příslušenství.
Léčení je pomalé a pro přesnost určení druhu a možných komplikací doporučuji návštěvu veterináře.

Plísně: