Časté chyby v chovu

Velice často se v domácích chovech vyskytují zvířata která jsou polovičního vzrůstu než mají normálně být, mají pohublé končetiny, nejsou aktivní jako jedinec kterého jsme viděli u kamaráda atd.

Toto jsou následky  chovatelských chyb jako - 

 

Nedostatek odpočinku.

Velice často slýchám názory typu...já nezimuji, oni nevypadají unaveně, žerou normálně, oni si samy řeknou o odpočinek...a podobně.

Ano, oni si o odpočinek říci umí, ale už velmi málo je chovatelů kteří tento signál dokáží zachytit včas a odpočinek umožnit.

Většinou to je tak že náš plaz nemá takovou chuť k jídlu jako obvykle a chovatel jím začne podstrkovat potravu nadále a dotovat různými pamlsky aby zase žrali normálně a nezhubli nám.

Takový náznak ale nemusí jek většina chovatelů očekává, přijít v období zimy ale může se projevovat v různém ročním období právě proto, že nemá pravidelné zimování a únava pak může přijít kdykoli.

Samozřejmě se musí rozlišit od možné nemoci zvířete.

A když nám plaz nechce jíst najaře .....tak to přeci nemůže chtít odpočívat...vždyť je čas páření a podobné doměnky.

Zamysleme se....ptá se příroda volně žijících plazů jestli chtějí odpočívat???. NE neptá, prostě padne zima a plaz je nucen se zazimovat.

A tak to musí být i v chovu u plazů kteří pocházejí z lokalit kde jsou zinmí poklesy teplot.

A proto nejjistějším způsobem jak zajistit našim chovancům dostatečný odpočinek je právě simulace ročního období s pravidelným nuceným zimováním.

Jednoduše se naučit na podzim snižovat postupně teploty až nastolit zimování (viz více sekce zimování).

Takové zvíře potom bude zbytek roku plně aktivní, silné, správně se bude vyvíjet a nebude trpět na neduhy a parazity.

A tím jsme u další časté chyby mnoha chovatelů.

 

Vnitřní parazité a pravidelná kontrola rozborem trusu.

 

A zase časté názory které slýchám....já jsem nikdy rozbor nedělal, proč taky když mám zdravá zvířata, oni se chovají normálně a nikdy jsem neměl problém. (nikdy ...ano zatím!!!)

A když to najednou přijde je pozdě protože nekontrolovaným chovem máme parazitem zamořený celý chov.

V přírodě se také neodčervují...namítne chovatel...

Přírodní podmínky se ale v zásadě velice liší od umělých domácích.

Jednak nemocní jedinci umírají (přírodní selekce) ale hlavně v přírodě nežijí v takovém množství pohromadě na velmi malém prostoru kde se zvíře stále dokola infikuje ze zbytků trusu a parazit se tak ve zvířeti mnohonásobně množí, dále se jeho vajíčka velice rychle roznesou do ostatních zvířat chovaných společně ale i do jiných terárií přenosem na rukou, pomůckách nebo občasným kontaktem.

Jistě víme jak plazi všechno (očichávají) jazykem, takže během jediného dne po vyloučení nakaženého trusu jednoho jedince dojde i infekci ostatních zvířat a pak už následuje postupný vývoj parazita v těle plazů s ohledem na jeho imunitu a fyzický stav.

Nejrychleji se parazité rozmnoží právě v oslabeném organizmu třeba nezimovaného unaveného jedince.

Je mnoho druhů vnitřních parazitů a každý má jinou rychlost množení a  jinak vážný dopad na zdraví zvířat.

V případě roupů je běžné že plaz žije s takzvaným ojedinělým nebo středním nálezem (množství parazita v organizmu) a neprojevuje žádné příznaky.

Problém nastane ve chvíli kdy onemocní z jiné příčiny a parazit toho okamžitě využije a začne se množit několikanásobně rychleji,  pak je problém  protože zvíře je oslabeno jak svou jinou nemocí tak parazitem a celková léčba se velice komplikuje a protahuje se její délka o odléčení parazita. Každá jakákoli léčba zvíře velice vysiluje.

Ale jedinec nevykazující žádné zdravotní problémy ze soužití s parazitem je vážným ohrožením pro ostatní zvířata v teráriu v případě jiného oslabeného jedince.

Jsou ale jiní parazité např. Isospory které můžou mít na chov vážnější dopad a hlavně se šíří velice rychle a snadněji než třeba roupi.

Tímto bych všem chovatelům doporučil...dělejte si pravidelné rozbory trusu u svých mazlíků a chovanců a vyvarujete se naprosto zbytečným problémům ve svém chovu a v chovech dalších v případě prodeje odchovů.

Navíc oocysty parazita si lehce donesete domů na šatech a rukou z hromadných burz plazů, nebo kamaráda který chová stejný druh plaza a nekontroluje stav parazitů.

Rozbor samotný není žádná věda a ta stovka i kdyby dvě,  dvakrát do roka se vám jednou vyplatí.

Víte že nemusíte běžet s trusem k veterináři......a platit za služby navíc. ano, existují totiž tzv. svozy vzorků na pobočkách státní veterinární správy, které jsou v mnoha větších městech a v Praze i několik. Na tuto správu jen odvezete vzorek v obálce se zkumavkou a požádáte o svoz na SVU Praha kde Vám rozbor udělají a výsledky s fakturou zašlou domů na Vaší adresu uvedenou ve formuláři který si stáhnete zde a vyplníte, nebo na stránkách SVU Praha s požadavkem na parazitologické vyšetření.

Cena je i s poštovným velice slušná.

 

Suchý chov:

Máme doma pouštního ještěra  a tak je na suchém písku!!!

To ale není  tak jak se to zdá.

Plazi přijímají vodu (vláhu) kromě zelené potravy, povrchem celého těla.

Málokterý plaz pravidelně pije vodu z misky i když je důležité ji v teráriu vždy mít!!!

Nedostatek vláhy způsobuje špatné trávení a zácpy stravou nebo pískem který plazi normálně požívají i v přírodě.

V teráriu musí být stále jedno místo s navlhčeným pískem aby ho zvířata mohli v případě potřeby využít. 

Jistě jste už zpozorovali že vám večer po zhasnutí terária agama hrabe v rohu písku a hrabe a hrabe než usne.....instinktivně se snaží dohrabat až na vlkou vrstvu jako v přírodě.!!!

V dřevěných teráriích můžeme toto vyřešit třeba prostornou nižší miskou kterou vlhkým pískem naplníme a zahrábneme do jednoho rohu v teráriu.

Chováme spousty pouštních ještěrů a ve všech teráriích jsou tyto vlhká místa zvířaty noc co noc využívána.

Nespí v něm každý jedinec denně, ale podle potřeby se střídají.

Vysušený jedinec bez možnosti příjmu vody pak špatně tráví, špatně roste, není tak aktivní a hlavně časem může mít vážné zdravotní problémy s postižením ledvin.