Teploty a plazi

 

Plazi patří ke studenokrevným živočichům, přesněji se u nich vyskytuje ektotermie – jsou „odsouzeni“ přejímat teplotu od okolního prostředí, sami svou tělesnou teplotu regulovat neumějí. Vypadá to na první pohled jako nevýhoda, ale tito živočichové se tomu tak přizpůsobili, že nijak nestrádají, a naopak to dokázali obrátit ve svůj prospěch.

 

Nevýhoda se proměnila ve výhodu

Spoléhají na řízenou výměnu tepla s okolním prostředím – to proto vidíme ještěrky nebo hady, jak se vyhřívají na slunci. Mnoho druhů dokáže tímto způsobem udržet svoji tělesnou teplotu v úzkém rozmezí po většinu dne.

Nestálá tělesná teplota s sebou přináší významné problémy, ale na druhé straně poskytuje jednou velkou výhodu: umožňuje plazům vystačit si s daleko menším množstvím potravy, než jaké potřebuje srovnatelně velký savec, který právě většinu energie z potravy použije k udržení tělesné teploty.

 

Tedy plaz potřebuje zařídit terárium tak, aby měl možnost a místo kde se nahřeje na potřebnou teplotu mino jiné důležitou pro trávení, ale musí mít také místo kde se schladit.

Terárium musí být zařízeno tak aby na jedné straně byla výhřevná žárovka pod kterou (měřeno na substrátu) bude mít kolem 40°C a směrek k druhému konci terária bude teplota klesat až na zhruba 26°C (specifické pro jednotlivé druhy).

Sám si tedy dokáže přesouváním z místa na místo udržet potřebnou (provozní) teplotu.

K výhřevu se vždy používá zdroj tepla ZHORA, tj. žárovkami, velice nevyhovujícími jsou výhřevné kameny a desky, které odspodu zvíře stále vysušuje. Nejlépe je, pod výhřevnou žárovku polozžit placatý kámen. Tak se zvíře ohřívá stejně jako v přírodě, jak se postupně ohřeje kámen, ta má teplo i zespodu, ale k večeru jeho teplota klesá, tak jako v přírodě.

Nejhorší je, vytápění terária nepřetržitě bez nočního poklesu teploty, třeba právě takovým kamenem.

Vždy je potřeba se zamyslet nad tím, jaké podmínky má náš chovanec v přírodě ve své domovině!!!!

A to je potřeba co nejvíce napodobit.

Varuji před používáním tzv. vyhřívaných nor nebo domků. Tyto doplňky jsou určené výhradně jem pro určité druhy plazů pocházejících z horkých pouští. I u těchto se ale taková vyhřívaná nora musí dokonale regulovat pomocí termostatu na specifickou teplotu. Takže majitelé agam vousatých a podobných ještěrů na pořízení takového domku zapomeňte, pokud nechcete mít  svého miláčka uvařeného.

 

Častých chyb v chovu studenokrevných plazů se chovatelé dopouští tím, že neumožní chovancům noční pokles teplot na teplotu vhodnou k aktivnímu odpočinku.

Plaz POTŘEBUJE tyto noční poklesy, (specifické pro jednotlivé druhy) a narozdíl od savců mu není zima, ale jeho oběh a metabolizmus se zpomalí a šetří energií. 

Taktéž zimování je pro většinu plazů důležité nejen pro reprodukční cykly ale hlavně na kvalitnější odpočinek.

Zimováním se taktéž plazům prodlužuje život.

O zimování samotném si povíme v sekci ZIMOVÁNÍ.

 

Pozor ovšem na rychlé změny teplot! Ty plazi nesou velmi těžko, příkl. rozehřátý plaz pod žárovkou nedobrovolně přesunut do chladného místa či nejhůře do studené vody nemusí tuto změnu ustát!

Totéž platí i naopak!

 

Doporučuje se také, střídání období jaro léto, tj. přez léto udržovat v teráriu vyšší teploty, a koncem léta snižovat postupně během dvou měsíců až na teploty zimování, totéž platí naopak po zimování, kdy se pomalu během měsíce postupně teploty navyšují až na letní.

Jen tak udržíme své drahé v dobré kondici. 

Připomínínám že každý drum há své specifické teploty.